joi, 19 martie 2009

Un meci la . . . inaltime!

Pe 15 martie am fost la un meci de fotbal in liga judeteana pe Prahova. Meciul, oficial de altfel, nu a fost unul stralucit, dar eu am avut ce vedea pentru ca m-am dus ca "observator" al fratelui meu care joaca la acest nivel. Protagonistele au fost Izvoarele si Filipestii de Targ, cu nume ceva mai ciudate dar eu le las pe acestea ca suna mai frumos. Am facut asadar deplasarea pana la Filipestii de Targ de unde am luat microbuz catre Izvoarele. Cam 20 de insi intr-un microbuz unde atmosfera inainte de meci era una destul de optimista. Poate si din cauza ca in tur scorul inregistrat fusese 7-0 pentru Filipestii de Targ.
Asadar am plecat spre Izvoarele intr-un drum de aproape o ora care avea sa fie cea mai lunga deplasare din acel sezon. Din cand in cand cineva din spate mai striga catre cineva din fata, producand multe hohote de ras. Multe glume, multe discutii si o vreme care era numai buna pentru fotbal. Ajungem in cele din urma la destinatie. Ocupam vestiarul atribuit oaspetilor. Se face foaia de start, pregatirile de dinainte, echipamentul, tacticile iar apoi echipa iese la incalzire. Se face incalzirea pe parcursul a douazeci de minute dupa care meciul incepe. In prima repriza ambele echipe joaca precaut, chiar un joc frumos,asa cum nu ma asteptam sa vad. Cateva ocazii pentru gazde care nimeresc de doua ori bara portii si de cateva ori rateaza incredibil, si alte doua ocazii pentru oaspeti care sunt ceva cam ingramaditi de chipa adversa. Scorul la pauza 0-0 cu o usoara superioritate a gazdelor. In pauza dintre reprize ma reped la vestiare. Antrenorul incearca sa-i incurajeze pe jucatori cerandu-le macar un rezultat de egalitate. Jucatorii raspund cu alte incurajari. Se revine de la vestiare. Jocul incepe mult mai dinamic decat in prima repriza. In minutul 50 Izvoarele scapa pe contraatac si reusesc deschiderea scorului. Micuta galerie se bucura nespus facand o galagie ca sa arate ca ei au fost acolo, desi pana atunci nici nu le-am simtit prezenta. Minutul 58- o noua greseala in defensiva oaspetilor si Izvoarele inscriu clel de-al doilea gol. Arbitrul incepe sa arunce cu cartonase galbene in stanga si in dreapta, cele mai multe dintre ele pe comentarii si nu pe faulturi.Incep si schimbarile de ambele parti. Minutul 69- gol izvoarele, un nou gol ce face parca rezultatul sa capete proportii de genul rezultatului din tur, dar cu o conotatie diferita. Alte cartonase si un spirit din ce in ce mai vulcanic pe teren si in tribuna. Oaspetii se ingramadesc in aparare iesind din cand in cand pe contraatac dar fara izbanda. Minutul 94 un nou gol al oaspetilor, anulat pe motiv de off-side. Meciul se incheie. Dezamagire pe chipurile jucatorilor din Filipesti si bucurie mare pe fetele celor din Izvoarele care au ajuns pe locul 3 in clasamentul general.