sâmbătă, 12 mai 2012

2012 Euroligue Final four at Istambul

Finala Euroligii masculine la baschet are loc in acest an la Istambul. Final four-ul a adus pe teren 4 echipe de clasa si chiar de valori apropiateȘ CSKA Moscova, Barcelona, Olimpiakos si Panatinaikos. Primul meci din semifinala a avut loc pe 11 mai 2012 incepand cu ora 18:00 intre CSKA Moscova si Panatinaikos Atena. Meciul a avut un debut extraordinar pentru echipa greaca. Atacurile lor au fost extraordinar de bune si aruncarile de 3 puncte au functionat perfect. CSKA a parut ca trateaza meciul de sus si astfel a fost pedepsita in primul sfert pe care grecii l-au castigat la o diferenta uriasa de 14 puncte. Dupa 29-14 in primul sfert Panatinaikos nu a mai reusit in al doilea sfert sa sparga apararea rusa care si-a pus defensiva in valoare. Rolurile s-au inversat si astfel CSKA a reusit un sfert doi extrem de bun in care au primit doar 5 puncte si au reusit sa inscrie 18. A fost 34-32 la pauza pentru Panatinaikos, care suferea la moral dupa aceasta revenire in forta a echipei CSKA. A doua repriza a adus un joc tacticizat de ambele parti. Echipele s-au inchis bine in aparare si s-au inscris foarte putine puncte. Scorul final a fost de 66-64 pentru CSKA dupa un final nebun in care CSKA a recuperat un deficit de 5 puncte. Desi au avut un meci mai slab decat se astepta echipa din capitala Rusiei a obtinut ceea ce isi dorea si va intalni in finala pe echipa Olimpiakos care a reusit surpriza in a doua semifinala a serii de 11 mai 2012. Partida a inceput la ora 21:00. Meciul a debutat cu un suflu de mare meci care asa a si fost in teren. Desi puternic tacticizat si bazat in principal pe defensiva din partea ambelor echipe, meciul a oferit suficient spectacol cat pentru o semifinala. Olimpiakos a fost echipa care a stat la conducerea pe tabela in tot meciul. Barcelona nu a putut mai mult in afara faptului ca a tinut scorul echilibrat. Cu toate acestea finalul a fost destul de slab pentru ce ar fi putut oferi. Scorul final a fost de 68-64 pentru Olimpiakos care au nevoie de mai mult decat noroc in fata echipei CSKA. Meciul impotriva Barcelonei a fost unul mai simplu prin prisma faptului ca Barcelona nu inscrie foarte mult de obicei. Cu rusii insa se va schimba norocul probabil. Rusii au un lot extraordinar care intr-o zi buna poate atinge o suta de puncte fara prea mari eforturi. Desigur ca finala va fi tratata cu mai multa precautie chiar si decat semifinala. Totusi daca defensiva grecilor va functiona precum in meciul cu Barcelona, atunci vom avea un meci echilibrat atat in teren cat si pe tabela. Pentru locul 3 se va disputa finala mica intre Panatinaikos si Barcelona, unde eu o vad favorita pe Panatinaikos. Totul se va disputa insa pe teren duminica 13 mai 2012, cand vor avea loc ambele finale: cea mica si cea mare.