joi, 16 august 2012

Romania invinge Olanda la baschet masculin

Iata ca Romania  debuteaza cu dreptul in noua stagiune a calificarilor la un camionat european.
Pe 15  august 2012  a avut loc prima etapa a calificarilor pentru campionatul european de baschet din 2013.
Echipa nationala a Romaniei   a intalnit  reprezentativa similara a Olandei intr-un meci  in care tricolorii porneau cu sansa a doua. Primul sfert a  fost unul extrem de disputat si extrem de bine inceput de Romania care a reusit  sa conduca  la un moment dat cu scorul de 20-12, dar din pacate finalul a fost cu noroc pentru Olanda are a inscris in ultima secunda a primului mitan un cos de 3 puncte  care a dus diferenta in favoarea Romaniei la un singur punct, scor 28-27.
Prima repriza s-a incheiat la egalitate dupa un sfert doi mai modest cu numai 35 de puncte inscrise fata de 55  cate se inscrisesera in primul.
Sfertul al treilea a apartinut clar Romaniei care a reusit  sa puna intre ea si adversara 7 puncte dupa un 25-18.
Ultima  parte din jocul Romaniei  a fost   axata pe apararea  diferentei de 7 puncte pe care o acumulasera in sfertul 3.  Olanda insa s-a tinut tare pana pe  final cand  au intrat in criza de timp. 21-20 pentru Olanda in ultimul sfert   si Romania obtine prima mare victorie in fata unei echipe care era clar  favorita in acest meci.
Cei 12 jucatori  convocati  la nationala de baschet a Romaniei  sunt: Andrei Mandache
 Romania – Olanda (15 august, ora 18:00)
Romania – Bosnia&Hertegovina (24 august, ora 18:00)
Romania – Georgia (2 septembrie, ora 18:00)
Romania – Letonia (11 septembrie, ora 18:00)

Meciurile  se vor disputa in Sala Transilvania din Sibiu  conform frbaschet.ro

In grupa D din care face parte  Romania s-a mai disputat un meci in care Bosnia si Hertegovina a  invins Letonia intr-un meci strans cu scorul de 87-84, in timp ce Georgia  a stat, grupa fiind de numai 5  echipe competitoare. Primele doua locuri din grupa se vor califica mai departe.