luni, 30 martie 2009

Spectatori de pe cotetul porcului

Vointa Varbilau-Flacara Filipestii de Targ 1-0.
Sambata 28 martie 2009 la ora 15:00 a avut loc disputa dintre echipele mentionate, pe o vreme numai buna de fotbal si sub privirea a circa 150 de spectatori printre care care unii au vizionat meciul din propria curte de pe cotetul porcului. .
Flacara Filipestii de targ a facut deplasarea la Varbilau cu un lot decimat abia reusind sa incropeasca de un 11 favorabil. Multe improvizari in echipa de start si multe probleme ale jucatorilor. Cu toate acestea oaspetii nu s-au facut de ras, reusind sa tina meciul destul de echilibrat pentru echipa trimisa in teren. Prima repriza a purtat etalonul echipei oaspete care nu se dezminte si joaca un fotbal bun pana la incheierea primei parti. In a doua repriza arbitrul a cam scapat jocul din mana, iar pana la haos nu a mai fost decat un pas. Nervi multi si decizii controversate au facut ca meciul sa para unul de maidan, unde deciziile sunt luate la invoiala. In minutul 56 oaspetii primesc cartonasul rosu pentru proteste. Mai exact jucatorul avertizat i-a spus arbitrului ca e prost, acesta din urma eliminandu-l direct. A urmat un meci mult mai deschis cu faze de ambele porti si intreruperi multe. S-au mai aratat 7 cartonase galbene, o parte din ele pentru proteste. In minutul 71 dupa o faza controversata cu o pozitie de offside si o suspiciune de hent la gazde, jocul nu a fost intrerupt desi jucatorii se oprisera, iar portarul din Filipesti nu a retinut mingea, aceasta fiind impinsa in plasa din fata lui. Un gol validat, care a adus 3 puncte Vointei. Un arbitraj sub limita permisa acestui nivel, care a influentat iremediabil rezultatul meciului. Urmatoarea etapa Flacara intampina pe teren propriu echipa Gloria Odaile. Va fi un meci dificil pentru gazde care au multe suspendari din cauza cartonaselor.